Чехія завершила передачу Україні останніх придатних до використання танків Т-72М1.
Про це повідомляє видання Hospodářské noviny (HN).
Останні танки цього типу були відправлені в Україну наприкінці березня — початку квітня 2025 року, тим самим завершилося їх використання у складі Сухопутних сил Чехії.
Як зазначили у виданні, останні танки Т-72М1 у кількості близько 20 одиниць перебували на озброєнні 73-го танкового батальйону, який наразі залишився без важкої бронетехніки та чекає на танки Leopard 2 у майбутньому.
«Я можу сказати тільки те, що на базі вже не залишилося жодного Т-72М1», — повідомили виданню HN джерело, добре обізнане з ситуацією в 7-й бригаді.
Загалом після розділення Чехословаччини Чехія отримала у спадок 86 танків Т-72М1, частина з яких була модернізована до версії Т-72М4, а інша залишилася в оригінальному варіанті М1.
Крім того, деякі танки були виведені в резерв, де перебували протягом значного часу, і після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну вони були повернуті в дію і передані Україні.
У коментарі “Мілітарному” головний редактор чеського видання Armádní noviny Ян Грохман сказав:
Залишається відкритим питання, що робити з танками Т-72М4CZ– вони все ще дуже сучасні, але деякі їх комплектуючі вже не виробляються, а запчастини неможливо знайти. Всього модернізовано 30 танків Т-72М4CZ. Незрозуміло, скільки з них на ходу, але вже могли бути канібалізовані. Я вважаю, що відправляти Т-72М4CZ в Україну не має особливого сенсу. Так само не має сенсу їх подальша модернізація.
Наразі Чехія здійснює масштабне переозброєння танкового парку. Закупівля німецьких танків відбувається в межах стратегії посилення безпеки Чехії та модернізації армії, під час якої країна замінить модернізовані радянські танки Т-72M4CZ на Leopard 2A4 та доповнить танками Leopard 2A8.
У міністерстві оборони зазначили, що танки радянського зразка не відповідають сучасному рівню, а їх модернізація є важкою через конструктивні обмеження.
Наразі новими танками Чехія комплектує 73-й танковий батальйон, який з часом має відповідати всім нормам НАТО щодо техніки та технічних можливостей бойових машин. Також у складі батальйону буде взвод підтримки, укомплектований броньованими ремонтно-евакуаційними машинами Buffel, які Чехія наразі отримує від Німеччини.
У межах оновлення бронетанкових сил Чехія внесла до переліку стратегічних проєктів національних Збройних сил закупівлю основних бойових танків Leopard 2A8, які планується доставити з 2027 до 2029 року.
Окрім цього, у 2022 році Чехія розмістила замовлення на 28 вживаних танків Leopard 2A4, які раніше належали швейцарській армії, але були відремонтовані компанією Rheinmetall. Згодом країна отримала пропозицію щодо закупівлі ще 14 таких танків із Німеччини, що, ймовірно, доведе загальну кількість Leopard 2A4 у чеській армії до 42 одиниць.
Ян Грохман так коментує процес оновлення танкового парку Чехії:
Після багатьох років нехтування чеськими політиками – через відсутність інтересу громадськості до питань оборони – чеська армія тепер має пройти дорогу, повну модернізацію. Це створює величезний тиск на державний бюджет. Це результат неспроможності постійно модернізувати армію. Але й тут ми вірили в «кінець історії» і в те, що останні 35 років були нормою, а не історичною аномалією.
Також Чехія розглядає питання локалізації виробництва танків Leopard 2 на своїй території, що має позитивно позначитися на швидкості виконання експортних замовлень у майбутньому. Чеські оборонні підприємства включно з Excalibur Army будуть залучені до виробництва танків Leopard 2A8 в межах великого європейського замовлення.